Follow Us!

Creative Arts Emmy Nominations: “The Handmaid’s Tale”, “Atlanta” & “The Alienist” Head Strong Nominations Across The Board

Creative Arts Emmy Nominations: “The Handmaid’s Tale”, “Atlanta” & “The Alienist” Head Strong Nominations Across The Board

With a strong year of television from the past year, it was no surprise to see such tight competition when the 70th Primetime Emmy Award nominations were announced.

image-23569

Cinematography

Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series

  • The Ranch – Donald A. Morgan (Episode: “Do What You Gotta Do”) (Netflix)
  • Will and Grace – Gary Baum (Episode: “A Gaye Olde Christmas”) (NBC)
  • Superior Donuts – Paty Lee (Episode: “Grades of Wrath”) (CBS)

 

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)

  • Atlanta – Christian Sprenger (Episode: “Teddy Perkins”) (FX)
  • Barry – Paula Huidobro (Episode: “Chapter Eight: Know Your Truth”) (HBO)
  • GLOW – Christian Sprenger (Episode: “Pilot”) (Netflix)
  • Mozart in the Jungle – Tobias Datum (Episode: “Ichi Go Ichi E”) (Amazon)
  • The End of the F***ing World – Justin Brown (Episode: “Episode 3”) (Netflix)
  • Insecure – Patrick Cady (Episode: “Hella LA”) (HBO)

 

Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie

  • The Alienist – PJ Dillon (Episode: “The Boy On The Bridge”) (TNT)
  • Fahrenheit 451 – Kramer Morgenthau (HBO)
  • Black Mirror – Stephan Pehrsson (Episode: “USS Callister”) (Netflix)
  • Genius: Picasso – Mathias Herndl (Episode: “Chapter One”) (Nat Geo)
  • Godless – Steven Meizler (Episode: “An Incident At Creede”) (Netflix)
  • Twin Peaks – Peter Deming (Episode: “Part 8”) (Showtime)

 

image-23570

Aunt Lydia (Ann Dowd) and Offred (Elisabeth Moss) in “The Handmaid’s Tale “: George Kraychyk, Hulu

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)

  • The Handmaid’s Tale – Colin Watkinson (Episode: “June”) (Hulu)
  • The Crown – Adriano Goldman (Episode: “Beryl”) (Netflix)
  • Stranger Things – Tim Ives (Episode: “Chapter One: MADMAX”) (Netflix)
  • Westworld – John Grillo (Episode: “The Riddle of the Sphinx”) (HBO)
  • Legion – Dana Gonzales (Episode: “Chapter 8”) (FX)
  • The Marvelous Mrs. Maisel – M. David Mullen (Episode: “Pilot”) (Amazon)
  • Ozark – Ben Kutchins (Episode: “The Troll”) (Netflix)

 

Outstanding Cinematography for a Reality Program

  • Born This Way (Episode: “Homecoming”) (A&E)
  • The Amazing Race (Episode: “It’s Just A Million Dollars, No Pressure”) (CBS)
  • Deadliest Catch (Episode: “Battle Lines”) (Discovery Channel)
  • Life Below Zero (Episode: “Series Body Of Work”) (Nat Geo)
  • Queer Eye (Episode: “To Gay Or Not Too Gay”) (Netflix)

 

Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown – Morgan Fallon, Jerry Risius and Tarik Hameedi (Episode: “Lagos”) (CNN)
  • Blue Planet II – Gavin Thurston (Episode: “The Deep”) (BBC America)
  • Blue Planet II – Ted Giffords and Roger Munns (Episode: “One Ocean”) (BBC America)
  • Jane – Ellen Kuras and Hugo van Lawick (Nat Geo)
  • Chef’s Table – Adam Bricker (Episode: “Corrado Assenza”) (Netflix)

 

Editing

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series

  • Stranger Things – Kevin D. Ross (Episode: “Chapter Nine: The Gate”) (Netflix)
  • Game of Thrones – Tim Porter (Episode: “Beyond the Wall”) (HBO)
  • Game of Thrones – Crispin Green (Episode: “The Dragon and the Wolf”) (HBO)
  • Game of Thrones – Katie Weiland (Episode: “The Spoils of War”) (HBO)
  • The Handmaid’s Tale – Wendy Hallam Martin (Episode: “June”) (HBO)

 

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

  • Atlanta – Isaac Hagy (Episode: “Alligator Man”) (FX)
  • Atlanta – Kyle Reiter (Episode: “Teddy Perkins”) (FX)
  • Barry – Kyle Reiter (Episode: “Chapter Eight: Know Your Truth”) (HBO)
  • Barry – Jeff Buchanan (Episode: “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going”) (HBO)
  • The Marvelous Mrs. Maisel – Brian A. Kates (Episode: “Pilot”) (Amazon)

 

image-23571

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie

  • The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – Emily Greene (Episode: “Alone”) (FX)
  • The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – Shelly Westerman (Episode: “House By the Lake”) (FX)
  • The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – Chi-Yoon Chung (Episode: “Manhunt”) (FX)
  • Twin Peaks – Duwayne Dunham (Episode: “Part 8”) (Showtime)
  • Black Mirror – Selina MacArthur (Episode: “USS Callister”) (Netflix)

 

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

  • The Big Bang Theory – Peter Chakos (Episode: “The Bow Tie Asymmetry”) (CBS)
  • Roseanne – Brian Schnuckel (Episode: “Darlene V. David”) (ABC)
  • One Day at a Time – Pat Barnett (Episode: “Not Yet”) (Netflix)
  • Will & Grace – Peter Beyt (Episode: “Grandpa Jack”) (NBC)
  • Mom – Joe Bella (Episode: “Crazy Snakes And A Clog To The Head”) (CBS)

 

image-23572

Outstanding Picture Editing for Variety Programming

  • Last Week Tonight with John Oliver – Anthony Miale (Segment: “Wax President Harding”) (HBO)
  • Last Week Tonight with John Oliver – Ryan Barger (Segment: “Border Patrol”) (HBO)
  • Carpool Karaoke Primetime Special 2018 – Brad Conlin and Tom Jarvis (CBS)
  • Drunk History – John Cason (Episode: “Heroines”) (Comedy Central)
  • Dave Chappelle: Equanimity – Jeff U’ren (Netflix)
  • Full Frontal with Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) – Jesse Coane, Charles Divak, Daphne Gomez-Mena, Andrew Mendelson, Tennille Uithof and Ryan Barger (TBS)

 

Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown – Hunter Gross (Episode: “Lagos”) (CNN)
  • The Defiant Ones – Lasse Järvi and Doug Pray (HBO)
  • Jane – Joe Beshenkovsky, Will Znidaricand Brett Morgen (Nat Geo)
  • Wild Wild Country – Neil Meiklejohn (Episode: “Part 3”) (Netflix)
  • The Zen Diaries of Garry Shandling – Joe Beshenkovsky (HBO)

 

image-23573

Outstanding Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

  • RuPaul’s Drag Race – Jamie Martin, John Lim, Drew Forni and Michael Roha (Episode: “10s Across The Board”) (VH1)
  • The Amazing Race – Editing Team[note 1] (Episode: “It’s Just A Million Dollars, No Pressure”) (CBS)
  • American Ninja Warrior – Editing Team[note 2] (Episode: “Daytona Beach Qualifiers”) (NBC)
  • Queer Eye – Joe DeShano, A.M. Peters, Ryan Taylor, Matthew D. Miller and Brian Ray (Episode: “Series Body Of Work”) (Netflix)
  • The Voice – Editing Team[note 3] (Episode: “Series Body Of Work”) (NBC)

 

Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program

  • Born This Way – Editing Team[note 4] (Episode: “Series Body Of Work”) (A&E)
  • Deadliest Catch – Rob Butler, Alexandra Moore, Ben Bulatao, Josh Earl, Greg Cornejo (Episode: “Battle Lines”) (Discovery Channel)
  • Life Below Zero – Eric Michael Schrader, Tony Diaz, Matt Mercer and Jennifer Nelson (Episode: “The 11th Hour”) (Nat Geo)
  • RuPaul’s Drag Race: Untucked – Lousine Shamamian (Episode: “Untucked”, “10s Across The Board”) (A&E)
  • United Shades of America – Bryan Eber (Episode: “Sikhs In America”) (CNN)

 

You can check out the full list of Emmy nominations at www.Emmys.com/Events/70th-Emmy-Nominations-Announcement

TOP